Don Pedro de Valdés y Menéndez de Lavandera

Don Pedro de Valdés y Menéndez de Lavandera též Pedro de Valdes, Valdez *1544 - +1615 Gijón. Španělský voják, kapitán a admirál.

Jako druhorozený z rodu nižší šlechty byl dán na studium bohoslovectví. V 16 letech však utekl a vstoupil do vojska neapolského místokrále. Vyznamenal se v boji s Osmany ve východním Středomoří. Záhy byl přijat do rytířského Řádu sv. Jakuba z Compostelly.

V roce 1566 vstoupil do španělského námořnictva a sloužil u západoindického loďstva pod velením admirála Pedra Menéndez Aviles. S ním se podílel na dobývání Floridy a boji s Francouzi, hlavně proti francouzským hugenotům. Poté byl jmenován velitelem eskortních lodí doprovázející zlaté galeony do Španělska.

V roce 1575 byl Pedro de Valdés jmenován velitelem Flanderského loďstva (Capitán General de la Armada de Flandry). Podílel se na bitvách s holandsko-anglickým loďstvem při záboru Antverp.

V roce 1580 při obsazování Portugalska, viz don Álvaro de Bazán y Guzmán marqués Santa Cruz de Mudela, byl Pedro de Valdés pověřen námořní blokádou Azorského ostrova Terceira. Sem se uchýlil nelegitimní portugalský dědic António Prior z Crato. Při blokádě však Pedro de Valdés utrpěl těžké ztráty a ustoupil do Lisabonu.

Álvaro de Bazán jej začlenil do své flotily. V roce 1587 však byla část Armady v Cádizu napadena a zničena, viz sir Francis Drake.

9.2.1588 velkoadmirál Álvaro de Bazán zemřel a byl nahrazen Alonsem Pérezem de Guzmánem vévodou Medina-Sidonia.

Don Pedro de Valdés byl ustanoven admirálem páté eskadry Andaluské ve flotile Felicissima Armada (Neporazitelné loďstvo, Invencible Armada, Grand Armada) na lodi NUESTRA SEÑORA DEL ROSARIO. Viz Felicissima Armada.

Již s předstihem upozorňoval na slabiny taktiky a nepružnost formací při možném boji s Angličany.

V červenci 1588 vyplula z Lisabonu a z La Coruña spojená portugalsko-španělská Felicissima Armada.

Během cesty do Calais 28.7.1588 došlo k boji s Angličany a loď byla vážně poškozena. Pedro de Valdés se druhý den vzdal manovaru REVENGE admirála sira Francise Drakea. Byl uvězněn v londýském Toweru a propuštěn za výkupné až po pěti letech. Ve vězení spolupracoval na anglo-španělském slovníku. Jeho jméno použil Shakespeare ve své hře pro postavu piráta Valdése.

Po návratu byl povýšen na markýze de Canadejas. V roce 1602 byl jmenován guvernérem Kuby. Tam vybudoval flotilu proti karibským pirátům. V roce 1608 se vrátil do Španělska na odpočinek do svého rodného domu.

 

Texty: P.Patočka, P.Steinhardt, H.Prien

Korektura: Ali

15. června 2015

Prameny: viz ZDROJE