Smyčky

Smyčky, kterých je velké množství rozdělujeme na pevná a kluzná oka. Pevné smyčky se používají hlavně u záchranářů a horolezců. Kluzné smyčky se používají v mnoha povolání ponejvíce u námořníků.

DRAČÍ SMYČKA – AR حلقة التنين; DA pælestik; DE palstek, rettungsknoten/-schlinge, einfacher ankerstich; EL βρόχο δράκων; EN bowline; ES nudo as de guía; FR nœud de chaise, nœud de bouline; HI ड्रैगन पाश; IT gassa d'amante, nodo bulino, cappio del bombardiere; JA もやい結び, ドラゴンループ; NL paalsteek; NO pålestikk; PT lais de guia; RU бесе́дочный у́зел, були́нь; SV pålstek; TR İzbarço bağı, bulin bağı; ZH 稱人結, 龙结.

 

Uzel patří do šesti základních uzlů.

Je to pevná smyčka, která se nestahuje. Proto se používá při všech záchranářských činnostech. Dračí smyčka je také nejpoužívanějším uzlem u horolezců. Lze ji uvázat se dvěma či třemi pevnými smyčkami.

Pro tento uzel je zapamatovací říkanka.

Princezna šla s princem k jezírku, z něhož se vynořil drak, chytil princeznu kolem pasu a šup zpátky do jezírka. Princ princeznu držel a přetahoval se o ní s drakem až utáhli dračí smyčku.

LODNÍ SMYČKA, LODNÍ UZEL – AR القرنفل عقبة; DA dobbelt halvt slag; DE webeleinenstek, mastwurf; EL πλοίο διπλό κόμπο; EN clove hitch; ES ballestrinque; FR nœud de cabestan; HI जहाज लूप; IT nodo barcaiolo; JA 巻き結び; NL mastworp; NO dobbelt halvstikk; PT nó volta fiel; RU выбленочный узел; SV dubbelt halvslag; TR tam kazık bağı; ZH 雙套結.

 

Uzel patří do šesti základních uzlů.

Lodní smyčka – královna všech uzlů. Pravděpodobně se jedná o jeden z nestarších uzlů lidské historie. Je to kluzná samosvorná smyčka, která je nejpoužívanějším uzlem v mnoha variantách u námořníků. Nejlépe drží na kulatých předmětech. Na hranatých předmětech nepřilne, ale drží dostatečně. Není bezpečná na předmětech, které se otáčí neboť se „odvinuje“. Při malém zatížení se lehce rozvazuje, při velkém zatížení pevně drží a nelze ji rozvázat.

Tuto smyčku nelze používat k záchranářským účelům, protože se stahuje (škrtí). V uměleckém drhání (arachne) je to nejpoužívanější uzel, ale vázán rubem uzlu do líce díla.

Váže se třemi způsoby. Buď volným koncem (do kruhu), nasazením nebo nahozením.

 

POPISY DALŠÍCH SMYČEK SE PŘIPRAVUJÍ.

 

Texty a foto: P. Patočka, M. Gorejová

Korektura: Ali

Aktualizováno 28. dubna 2019

Prameny: viz ZDROJE