Rene Beluche

Rene Beluche též Renato Beluche *15.11. 1780 New Orleans - +4.10. 1860 Puerto Cabello. Francouzský korzár a admirál ve službách Simóna Bolivara. Působil v Mexickém zálivu a u východního pobřeží Jižní Ameriky.

Byl synem Renato Beluche a Dominique Laporte Rosa. Měl manželky Máří Magdalenu Victorii Milleret (+ 1822), Marii Mezelle Beaudri Espocita (+1840) a Candelaria Esquivel.

Svou kariéru začal v roce 1802 s bratry Laffity jako pašerák do španělských kolonií. Základnu měli na pobřeží Louisiany.

V roce 1813 se Renato zapojil do probíhajícího odboje proti španělské koloniální nadvládě za nezávislost Venezuely generála Simóna Bolivara, celým jménem Simón José Antonio de la Santísima Trinidad Bolívar y Palacios Ponte Blanco. Zúčastnil se bitev u Los Frailes, u Maracaiba a o Puerto Cabello.

V lednu 1815 se aktivně zúčastnil obrany New Orleansu před invazí Britů do Louisiany, pod velením amerického generála Andrewa Jacksona.

Později po vybojování nezávislosti pro Venezuelu se admirál Renato Beluche podílel na vytvoření venezuelského námořnictva. Simón Bolivar jej považoval za svého nejoblíbenějšího admirála.

Po změnách ve vedení Venezuely byl Renato v roce 1836 nucen odejít do exilu. Poté, co se změnilo vedení Venezuely, se v roce 1845 vrátil z exilu. Poté, co se zase změnilo vedení, byl Renato Beluche před rokem 1860 uvězněn a ve svých osmdesáti letech popraven jako pirát.

Po opětovné změně ve vedení státu byl Beluche rehabilitován a prohlášen za národního hrdinu.

Jeho ostatky jsou od 22.6.1963 umístěny v Národním Pantheonu. Jeho jméno nese několik útvarů námořnictva.

Z hlediska koloniálních metropolí Španělska a Británie jde o piráta a zločince. Z hlediska Venezuely, případně dalších okolních států, jde o bojovníka za nezávislost Latinské Ameriky, vlastence a hrdinu.

O jeho činech bylo natočeno několik filmů. Například Buccaneer z roku 1938 a Buccaneer z roku 1958.

 

Texty: P.Patočka, P.Steinhardt, H.Prien

Korektura: Ali

Prameny: viz ZDROJE