(Ne)Známí piráti a zločinci moří
strana K

 

William Kidd též Kydd, Kid *?.1.1654 - +23.5.1701. Skotský kapitán a pirát, byl synem kapitána Johna Kidda (Kydda), který se ztratil na moři. William působil v Karibiku a Indickém oceánu. Byl to nejznámější pirát nejen své doby.

Jeho pirátské činy byly však přehnaně zveličovány novináři zejména v průběhu soudu. Nebyl ani tak krutý jako jiní piráti té doby. Kariéru začal v roce 1689 na korzárské lodi SAINTE ROSE. Část posádky vedená Kiddem se vzbouřila a sesadila kapitána. Později v Nevisu opravili a přejmenovali loď na BLESSED WILLIAM. Posádka si jej následné zvolila kapitánem. Loď byla začleněna do flotily guvernéra Christophera Codringtona s tím, že budou napadat francouzské lodě a piráty. V roce 1690 ukradl člen posádky Robert Culliford se svými muži Kiddovi loď na ostrově Antigua. Roku 1691 se Kidd oženil s vdovou Sarah Bradley Cox Oortovou. Ta byla díky dědictví z prvního.manželství nejbohatší ženou New Yorku.

Roku 1695 nahradil král William III. úplatného guvernéra. Nový guvernér New Yorku, Massachusetts a New Hampshire - Earl Bellomont vypravil na příkaz krále Williama III. 11.12.1695 pinasu s třicetičtyřmi děly ADVENTURE GALLEY s posádkou stopadesáti mužů. Byla také vybavena vesly na manévry v bezvětří, prudké obraty a výhody při soubojích. To jste mohli vidět v prvním filmu série Pirátů z Karibiku.

Cílem výpravy bylo napadat Francouze a také lov pirátů. Na seznamu hledaných pirátů pro svou brutalitu a zločinnost byli také: John Ireland, William Maze, Thomas Wake a Thomas Tew o němž se nevědělo, že již byl mrtev. V září 1696 propluli kolem Mysu Dobré Naděje a pokračovali k Madagaskaru, kde v okolí hledali piráty. Pak zamířili do úžiny Mandab. Ani zde nenarazili na piráty. Napadli tedy Velký Mogulský konvoj poutníků z Indie do Mekky s doprovodem několika anglických válečných lodí Východoindické společnosti pod velením kapitána Edwarda Barlowa. Ti Kiddův útok odrazili. Po tomto činu admirality Královského námořnictva prohlásila Kidda za piráta. Další Kiddovy útoky na lodě plující z a do Indie byly také neúspěšné. Část posádky od Kidda utekla. Zbytek se 30. října 1697 vzbouřil, protože nechtěli být piráty. Během vzpoury Kidd a William Moore vůdce vzpoury měli peprný dialog, při němž byl Moore Kiddem zastřelen. 30.1.1698 s falešnou vlajkou Francie napadl a zajal arménskou loď QUEDAH MERCHANT s kapitánem Wrightem z Anglie Francouzské Východoindické společnosti. Loď vezla satén, hedvábí, zlato, stříbro a další zboží z Indie. Loď byla přejmenována na ADVENTURE PRIZE.

1. dubna 1698 u Madagaskaru se setkal s piráty Roberta Culliforda na fregatě MOCHA a část Kiddovi posádky k němu přešla. Kiddovi tak zůstalo věrno jen devět mužů: Richard Barleycorn, Robert Bradinham, Hendrick van der Heul, William Jenkins, Robert Lamley, Gabriel Loffe, Able Owens, Joseph Palmer a Hugh Parrot. ADVENTURE GALLEY, která již dosluhovala byla spálena. S ADVENTURE PRIZE vypluli směrem do Karibiku. Cestou je stíhaly anglické válečné lodě a v Karibiku jim unikli. Zakotvili ADVETURE PRIZE u jednoho z ostrovů a všichni na šalupě dopluli nepovšimnuti do New Yorku. 6.července 1699 byli v Bostonu zatčeni. Po roce věznění byli dopraveni k soudu do Anglie. William Kidd měl dva advokáty. Palmer s Bradinhamem vypovídali u soudu, mimo jiné také o událostech při vzpouře 30.10.1697 a o setkání s Robertem Cullifordem u Madagaskaru. Soud odsoudil Kidda ke smrti oběšením za vraždu Williama Mooreho a pět dokázaných aktů pirátství. Trest byl vykonán 23. května 1701 v Londýně. Jeho tělo bylo tři roky vystaveno nad Temží u Tilbury Point, jako výstraha pro potencionální piráty.

Věří se, že Kidd ukryl pohádkové poklady. Legendy, písně a povídačky se časem přikrášlovaly. To inspirovalo spisovatele k napsání příběhů jako Ostrov pokladů, Pirát sedmi moří, Kapitán Karibiku, Kapitán Rudovous a mnoha dalších. I v dnešní době se najdou hledači pokladů, kteří hledají.

U ostrůvku Catalina v Dominikánské republice, v prosinci 2007 náhodou objevil italský turista potopenou loď QUEDAH MERCHANT čili ADVENTURE PRIZE. 13. prosince 2007 tým mořských archeologů z University of Indiana zahájil výzkum. Vrak byl pod vodou sotva tři metry a asi dvacet metrů od břehu. Archeologové byli překvapeni, že vrak nebyl poškozen lovci pokladů a konstatovali zázrak, že si za tři staletí vraku nikdo nevšiml.

 

Charles King *1670?? - +1710?? Anglický pirát působil v Karibiku. Byl členem posádky korzárské lodě CHARLES kapitána Daniela Plowmana.

CHARLES vyplul z Bostonu v červenci roku 1703 na korzárskou výpravu proti francouzským a španělským lodím. Nedlouho po vyplutí kapitán Daniel Plowman onemocněl a z důvodu karantény zůstal ve své kajutě. Posádka vedená proviantním důstojníkem Anthony Holdingem se však vzbouřila a za svého kapitána si zvolila poručíka Johna Quelche. Koncem září kapitán Daniel Plowman v horečkách zemřel.

Později u břehů Brazílie vydrancovali devět portugalských lodí a získali cenný náklad zbraní, kůží, cukru, látek, beden zlatého prachu a peněz. Tou dobou však bylo mezi Portugalskem a Anglií uzavřeno spojenectví. Proto anglická admiralita po zprávě z Portugalska o drancování jejich lodí vydala zatykač na celou posádku. V květnu 1704 loď CHARLES přistála v Marblehead dnes přístav ve státě Massachusetts, kde se nic netušící posádka se svými podíly z kořisti rozešla. Do týdne byla většina posádky včetně Charlese Kinga odchycena a uvězněna.

Počátkem června byl převezen do Bostonu k soudu. Charles King byl na základě výpovědí členů posádky shledán vinným a odsouzen k několikaletému žaláři.

 

Francis King *1660?? - +30.6.1704. Anglický důstojník a pirát, působil v Karibiku. Byl členem posádky korzárské lodě CHARLES kapitána Daniela Plowmana. CHARLES vyplul z Bostonu v červenci roku 1703 na korzárskou výpravu proti francouzským a španělským lodím. Nedlouho po vyplutí kapitán Daniel Plowman onemocněl a z důvodu karantény zůstal ve své kajutě. Posádka vedená proviantním důstojníkem Anthony Holdingem se však vzbouřila a za svého kapitána si zvolila poručíka Johna Quelche. Koncem září kapitán Daniel Plowman v horečkách zemřel.

Později u břehů Brazílie vydrancovali devět portugalských lodí a získali cenný náklad zbraní, kůží, cukru, látek, beden zlatého prachu a peněz. Tou dobou však bylo mezi Portugalskem a Anglií uzavřeno spojenectví. Proto anglická admiralita po zprávě z Portugalska o drancování jejich lodí vydala zatykač na celou posádku. V květnu 1704 loď CHARLES přistála v Marblehead dnes přístav ve státě Massachusetts, kde se nic netušící posádka se svými podíly z kořisti rozešla. Do týdne byla většina posádky včetně Francise Kinga odchycena a uvězněna.

Počátkem června byl převezen do Bostonu k soudu. Francis King byl na základě výpovědí členů posádky shledán vinným a odsouzen k smrti oběšením. Poprava byla vykonána v pátek 30.6.1704. Průběh popravy zabezpečoval regiment mušketýrů. Také se zúčastnilo několik úředníků admirality, soudu, dva ministři a několik mnichů.

Jednalo se o první případ soudní popravy v Americe.

 

John King *1670?? - +1710?? Anglický pirát působil v Karibiku. Byl členem posádky korzárské lodě CHARLES kapitána Daniela Plowmana.

CHARLES vyplul z Bostonu v červenci roku 1703 na korzárskou výpravu proti francouzským a španělským lodím. Nedlouho po vyplutí kapitán Daniel Plowman onemocněl a z důvodu karantény zůstal ve své kajutě. Posádka vedená proviantním důstojníkem Anthony Holdingem se však vzbouřila a za svého kapitána si zvolila poručíka Johna Quelche. Koncem září kapitán Daniel Plowman v horečkách zemřel.

Později u břehů Brazílie vydrancovali devět portugalských lodí a získali cenný náklad zbraní, kůží, cukru, látek, beden zlatého prachu a peněz. Tou dobou však bylo mezi Portugalskem a Anglií uzavřeno spojenectví. Proto anglická admiralita po zprávě z Portugalska o drancování jejich lodí vydala zatykač na celou posádku. V květnu 1704 loď CHARLES přistála v Marblehead dnes přístav ve státě Massachusetts, kde se nic netušící posádka se svými podíly z kořisti rozešla. Do týdne byla většina posádky včetně Johna Kinga odchycena a uvězněna.

Počátkem června byl převezen do Bostonu k soudu. John King byl na základě výpovědí členů posádky shledán vinným a odsouzen k několikaletému žaláři.

 

 

Texty: P. Patočka, P. Steinhardt, H. Prien

Korektura: Ali

Aktualizováno: 16. září 2020

Prameny: viz ZDROJE