Sir James Lancaster

Sir James Lancaster *1554 - +6.6.1618. Anglický obchodník, diplomat voják, kapitán a pirát.

Jako mladý se vyučil obchodníkem a vstoupil do královského vojska. Pak byl obchodníkem v Portugalsku.

V roce 1587 se zúčastnil pod velením Francise Drakea úspěšného preventivního útoku na Cádiz - viz sir Francis Drake.

10.4.1591 vyplul na svou první výpravu z Torbay v Devonu s kapitány Raymondem a Foxcroftem do východní Indie. Tato flotila byla jednou z nejstarších anglických zámořských expedic do Indie. Table Bay dosáhli 1.8.1591 u mysu Correntes 12.9. ztratili jednu loď. V únoru 1592 zakotvili v Zanzibaru, kde měsíc odpočívali, provedli nutné opravy a doplnili zásoby. V květnu dosáhli Malajského poloostrova a v červnu zakotvili v Penangu, kde zůstali až do září 1592 a drancovali každou proplouvající loď. Později se pod tlakem posádky vydali na cestu domů. Mys Dobré Naděje propustil jen jednu loď s hrstkou dvaceti pěti mužů a v Anglii přistáli v květnu 1594.

Jeho výprava dala podnět k založení Východoindické společnosti.

Ještě téhož roku vyplul na loupežnou výpravu do Brazílie. Po setkání s anglo-holandskou skupinou lodí pod velením kapitána Henryho Middletona společně vydrancovali brazilské Recife. Na zpáteční cestě se zmocnil několika portugalských karak s nákladem převážně brazilského červeného dřeva.

V roce 1600 byl pověřen přípravou a velením první flotily anglické Východoindické společnosti, která vyplula z Torbay 22.4.1601. Lancaster na vlajkové lodi RED DRAGON s dalšími třemi loděmi, byl také zvláštním vyslancem královny Alžběty I. V listopadu propluli Mysem Dobré naděje a 9.4.1602 zakotvili na ostrůvku Nicobar u Malajsie. Po průzkumu v okolí a diplomacii s místními vládci byla v Acehu 5.6.1602 založena základna anglické Východoindické společnosti se sídlem v Bantamu. Poté vyslal Lancaster lodě na nákup koření na Moluky. 20.2.1603 s naloženými loděmi vyplul zpět a v Anglii s velkou slávou zakotvil 11.9.1603. Za tuto úspěšnou cestu byl králem Jakubem I. pasován na rytíře.

Sir James Lancaster dál sloužil jako jeden z hlavních kapitánů Východoindické společnosti až do svého odchodu z aktivní služby v květnu 1618.

Pod jeho ochranou byly od čevence 1616 podnikány průzkumné cesty k nalezení severozápadní cesty do Číny a Indie, např. kapitán viz Martin Frobisher. V srpnu 1618 byly založeny fondy pro podporu chudých, později pod správou společnosti Skinners. Jeden z nich je v Basingstoke a od roku 1717 v samosprávě. Další jsou v Oxfordu a Cambridge pod správou Skinners. Všechny fungují dosud.

V roce 1601 se do rukou Jamese Lancastera dostala studie o citronech a možné prevenci proti kurdějím. Napadlo ho to vyzkoušet na cestě do Indie v letech 1601-02 na lodi RED DRAGON. Na jeho lodí byl náklad citronů určený ke konzumaci. Jeho posádka měla rozkaz každé ráno vymačkat jeden citron a šťávu pod dohledem vypít. Někdy v srpnu se na ostatních lodí objevily kurděje.

9.9.1601 byla většina posádek ostatních lodí natolik zdecimovaná a slabá, že muži z RED DRAGON museli přestoupit a pomoci jim s obsluhou lodí. Později na zpáteční cestě Lancaster nařídil jíst citron všem posádkám. Výsledek byl zřejmý.

Později na admiralitě královského námořnictva podal hlášení o cestě a doporučení. Muselo však zemřít ještě mnoho námořníků než ke změnám došlo. Do té doby se jednotliví kapitáni, např. viz James Cook, sami rozhodli mít v lodních zásobách citrony nebo kysané zelí, aby ochránili svou posádku. Až v roce 1795, tedy téměř po dvou stoletích, bylo admiralitou skutečně nařízeno mít v lodním jídelníčku zdroje vitamínu C.

Byla po něm nazvána úžina Jamese Lancastera (Lancaster Sound) 74°13′N 84°0′W v Severním ledovém oceánu.

 

Texty: P.Patočka, P.Steinhardt, H.Prien

Korektura: Ali

Prameny: viz ZDROJE