Don Alonso Martínez de Leiva

Don Alonso Martínez de Leiva *1544?? - +28.10.1588 Irsko. španělský šlechtic, námořník, voják, kapitán, oblíbenec krále Filipa II. a rytíř Řádu sv. Jakuba z Compostelly.

Od mládí se učil vojenskému a námořnímu řemeslu. Zúčastnil se bojů na počátku Osmdesátileté války v Holandsku. Později velel flotile sicilských galér a zúčastnil se bitvy u Lepanta v roce 1571, viz Giovanni Andrea Doria.

V roce 1580 se podílel se svou flotilou na obsazení Portugalska, viz Don Álvaro de Bazán y Guzmán marqués Santa Cruz de Mudela.

V roce 1587 jej velkoadmirál Álvaro de Bazán začlenil do sestavy Felicissima Armada (Neporazitelné loďstvo, Invencible Armada, Grand Armada).

9.2.1588 však Álvaro de Bazán zemřel a byl nahrazen Alonsem Pérezem de Guzmánem vévodou Medina-Sidonia. Don Alonso Martínez de Leiva byl ustanoven kapitánem na lodi LA RATA CORONADA v šesté eskadře z Levanta admirála dona Martín de Bertendona y Goronda. Viz Felicissima Armada.

Také byl pověřen velením námořních vojáků při hlavním vylodění a útoku v Anglii. Jako králův oblíbenec dostal ještě tajný rozkaz pro případ velkoadmirálovy smrti. Tehdy se měl stát velkoadmirálem (velitelem) Felicissima Armada.

Po nočním útoku anglických branderů 7.-8.8.1588 se jeho loď LA RATA CORONADA poškodila srážkou se SAN LORENZO ze sedmé eskadry, viz Hugo de Moncada y de Gralla.

Po prohrané bitvě u Calais se jeho poškozená loď potopila u zátoky Blacksod. Byl s částí posádky zachráněn lodí DUQUESA SANTA ANA. Ta se však u zálivu Donegal také potopila. Zachránila je další LA GIRONA, která v bouři ztrozskotala na útesech Lacada v severním Irsku a utonuli všichni.

Vrak LA GIRONA byl objeven a prozkoumán v 70. letech 20.století. V současné době je z něj v muzeu v Ulsteru vystaveno několik bronzových děl, zlaté šperky a mince, zbraně a také zlatý kříž rytíře Řádu sv. Jakuba z Compostelly, který patřil donu Alonsovi Martínezovi de Leiva.

 

Texty: P.Patočka, P.Steinhardt, H.Prien

Korektura: Ali

Prameny: viz ZDROJE