Thörfinn Karlsefni

Thörfinn Karlsefni též Þørfinnur Karlsefni vlastním jménem Thörfinnr Thörtharson též Þørfinnur Þørðarson *975?? - +1008?? Islandský viking, kupec a průzkumník. Prozkoumal již objevená území hlouběji do vnitrozemí Kanady.

Byl synem Thörthe Hesthöftha Snorrasona, též Þórðr Hesthöfði Snorrason, Thørde Końskáhlava Snorrason a matky Thörunn (Þórunn). Rodina vlastnila pozemky a farmu v Norsku nazývanou Stad (Stað) v Reyness (Reynistaður) v oblasti poloostrova Skagafjord bay. Tyto pozemky také nazývané Hofdastrand (farma Hofdi) získal jeho děda Thörd Bjarnarson fra Hofdi.

Thörfinn se při obchodní cestě v Bratahlíd seznámil s Gudrid Thörbjarnardóttir, vdovou po Thörsteinovi a švagrovou Leifa Erikssona. Posléze se s Gudrid oženil.

Asi V roce 1006 vypluly dvě lodě s šedesáti muži, pěti ženami a hospodářskými zvířaty do Vinlandu vybudovat novou osadu. Leif jim pronajal dům, který měl postavený na místě dnešního L'Anse aux Meadows. K výpravě se přidala i Leifova nevlastní sestra Freydis s manželem. Tam se Gudrid a Thörfinnovi narodil syn Snorri Thörfinnsson, první evropské dítě narozené na americkém kontinentě. Posléze se rodina vrátila do Grónska, kde se jim narodil druhý syn Thörbjorn Thörfinnsson. Krátce na to Thörfinn Karlsefni zemřel. Bohužel vztahy s indiány (skrælingary) se časem natolik zhoršily, že většina osadníků se rozhodla pro návrat do Grónska.

Islandský sochař Einar Jónsson vytvořil plastiku Thörfinn Karlsefn, která byla odhalena ve Philadelphii 20.11.1920.

 

Texty: P.Patočka, P.Steinhardt, H.Prien

Korektura: Ali

Prameny: viz ZDROJE