Thomas Doughty

Thomas Doughty *1545 - +2.7.1578. Anglický šlechtic, učenec, voják, kapitán, pirát a osobní tajemník Christophera Hattona, který výpravu Drakea kolem světa spolufinancoval. Bratr Johna Doughtyho.

V roce 1575 se během tažení proti Irům seznámil s Francisem Drakem. Společně vypluli v prosinci 1577 na cestu kolem světa. Po zajmutí portugalské lodi SANTA MARIA ve východním Atlantiku byl kapitánem galeony PELICAN ustanoven Doughty.

Hlavním cílem výpravy bylo obeplutí světa. K tomu byl ustaven řídící výbor Thomas Doughty, Francis Drake a John Winter. Drake záměr po vyplutí změnil na loupežnou výpravu proti Španělům. V Karibiku a Atlantiku drancovali španělské lodě a osady. To se stalo jablkem sváru mezi Doughtym a Drakem. Napětí ještě více vzrostlo, když Doughty chytil Drakeova bratra Thomase při krádeži lodních zásob na PELICANU. Po přeplutí Atlantiku Drake rozhodl, že Dougthy bude kapitán na malé lodi SWAN, což ho urazilo a začal připravovat vzpouru. Byl Drakeovými věrnými muži zajat a uvězněn i s bratrem Johnem. Flotilu však stihla bouře a po jejím skončení zakotvila nedaleko průlivu Magalhães u Puerto San Julian v červnu 1578. Zde byl soud, kde Drake Thomase Doughtyho obvinil ze vzpoury. Porota složená z posádky, včetně Doughtyho přívrženců, rozhodla o ortelu. Jediný Leonard Vicary hlasoval pro jeho záchranu. 2.7.1578 byl Thomas Doughty sťat.

 

Texty: P.Patočka, P.Steinhardt, H.Prien

Korektura: Ali

Prameny: viz ZDROJE