Nuno da Cunha


Nuno da Cunha *1487 - +1539. Byl portugalský důstojník námořních vojsk a guvernér v Indii. Byl syn Tristão da Cunha a Antónie Pais. Jeho první ženou byla Maria da Cunha, druhou Isabela da Silveira. Pod velením admirála dona Francisca de Almeidy se jako důstojník námořních vojsk zúčastnil dobytí Baarawe (též Brave) v Somálsku, dobytí Panãji v Indii a Ōity (též Oja) v Japonsku.

Po korunovaci krále Jana III. byl Nuno jmenován v dubnu 1528 devátým guvernérem Indie. V roce 1529 vystřídal guvernéra Lopo Vaz de Sampaio a působil tam až do roku 1538.

Za svého působení v Goa úspěšně potřel piráty v Mombase. Silněji zabezpečil obchodní stanice na západním pobřeží Indie. Roku 1529 jím vyslaná výprava napadla a vypálila město Damão na stejnojmenné řece. Jeho námořní vojska také dobyla město Baxay perského šáha Bahadura. 20.ledna 1533 byla Baxay přejmenována na Vasai a zahájena stavba pevnosti z černého čediče, jež byla dokončena roku 1548 a stojí dosud.

Z důvodů dvorních intrik byl nucen se vrátit do Portugalska. Cestou však ztroskotal na Mysu Dobré Naděje a utonul v roce 1540.

 

Texty: P.Patočka, P.Steinhardt, H.Prien

Korektura: Ali

Prameny: viz ZDROJE