Nicolau Coelho

 

Nicolau Coelho *1460?? Felgueiras - +?.2.1504 Mosambik. Portugalský kapitán, objevitel a navigátor.

Byl synem Pedra Coelho. Kolem roku 1490 se oženil s Brites Rodrigues de Brito a měli pět dětí.

Nicolau spolu s Paulo da Gama a Gonçalo Nunes byli kapitáni flotily První armady pod velením admirála Vasco da Gama při hledání cesty do Indie 8.července 1497.

Na lodi BERIO měl Nicolau navigátora Pero Escobara a jako první objevili Mosambik 22.listopadu. Zde si flotila Vasco da Gamy doplnila zásoby, provedla opravy a také byl navázán styk s místním vládcem. 20.května 1498 přistáli v Indii u města Calicut a navázali kontakt s vládcem Zamorinem. Po návratu do Portugalska 10.července 1499 byli přijati králem Manuelem I. a oceněni. Coelho získal titul šlechtic královského dvora včetně peněžitého důchodu padesát tisíc reálů ročně.

9.března 1500 byl jedním z kapitánů flotily třinácti lodí Druhé armady pod velením admirála Pedra Alvarese Cabrala, aby upevnili kolonii v Indii. Při této cestě došlo k omylu při navigaci v bouři a přistáli u břehů Brazílie. Po vztyčení portugalské vlajky, doplnění zásob a nutných opravách zamířili na Mys Dobré naděje. Zde je 3.května 1500 stihla bouře, která potopila čtyři lodě. Přitom 29.května utonul i Bartolomeo Diaz dřívější objevitel tohoto mysu. Dále se zastávkami na africkém východním pobřeží pokračovali do Indie. V Indii přistáli 13.září 1500, nebyli však vítaní a došlo k boji s Araby z Calicutu. Vládce sousedního přístavního města Cochin přijal Portugalce přátelsky a uzavřeli dohodu o vzájemném obchodu. Bylo získáno území v Cochinu. Cabral a Coelho se vrátili do Lisabonu 23.června 1501 se čtyřmi loděmi.

Po korunovaci portugalského krále Manuela I. byla do Indie 6.dubna 1503 vyslána Pátá armáda. Flotila devíti lodí pod velením admirála Afonse de Albuquerque. Tam byl Francisco jedním z kapitánů na lodi RAINHA. Po přistání v Cochinu byla zahájena výstavba historicky první evropské pevnosti v Asii Fort Manuel (Sant’Iago). Velitelem pevnosti v Cochinu byl jmenován Duarte Pacheco Pereira. Byly navázány obchodní styky se sousedním královstvím Quilon. Tím byly zpevněny základy portugalských kolonií v Indii.

V polovině ledna 1504 Nicolau Coelho vyplul s nákladem koření na třech lodích zpět z Cochinu s kapitány viz Francisco de Albuquerque a Fernão Rodrigues „Bardaças“. V únoru Coelho a Albuquerque utonuli v bouři u pobřeží Mosambiku s celými loděmi. Záchranná expedice byla zahájena až na konci roku 1505.

 

Texty: P.Patočka, P.Steinhardt, H.Prien

Korektura: Ali

Prameny: viz ZDROJE