James Cook

James Cook *27. října 1728 Marton u Yorku – +14. února 1779 Havaj. Mimořádně významný mořeplavec, objevitel a výzkumník. Jeho publikované práce výrazně posunuly znalosti o Zemi. Od třinácti let pracoval jako plavčík na uhelné lodi. V té době se sám vzdělával v námořní praxi. V roce 1755 nastoupil jako kormidelník u válečného loďstva. V roce 1759 se v Severní Americe zůčastnil bojů s Francií. Tehdy precizně zmapoval ústí řeky svatého Vavřince, proto od roku 1763 pokračoval v mapování Newfoundlandu a Labradoru.

První plavba 1768–1771 do Pacifiku kolem Afriky na lodi ENDEAVOUR. Výprava byla podporovaná Královskou Akademií věd. Cílem bylo pozorování Venuše při průchodu mezi Sluncem a Zemí a pozdějšímu výpočtu vzájemných vzdáleností planet. O to se 3.června 1769 na Tahiti postaral astronom Charles Green.

Dalším cílem výpravy bylo nalezení neznámé Austrálie (Terra Australis). Objevili a zmapovali Nový Zéland a Cookův průliv. Přírodovědec Joseph Banks a švédský botanik Daniel Solander prováděli záznamy, kresby flóry a fauny a byli v sedmém nebi. Pak ještě objevili několik nových ostrovů a existence neznámého kontinentu byla prozatím vyloučena. Posádku však stihla malárie, která při cestě domů zkosila většinu posádky.

Druhá plavba 1772-1775 do Pacifiku kolem Afriky na lodích RESOLUTION a ADVENTURE. Cílem bylo pokračovat v hledání Austrálie (Terra Australis). V roce 1773 objevil a prozkoumal Cookovy ostrovy (Harveyovy o.), byl zde poprvé překročen polární kruh. Dále objevil Novou Kaledonii a na zpáteční cestě jižní část Havajských ostrovů (Sandwichovy o.). Po přistání byl Cook povýšen na kapitána.

Třetí plavba 1776-1779 do Pacifiku kolem Afriky na lodích RESOLUTION a DISCOVERY. Cílem expedice bylo nalézt severozápadní průplav kolem Ameriky, to se podařilo až R.Amundsenovi v roce 1906.

Cestou přistávali na Tasmánii, Novém Zelandu, Tahiti a objevili zbytek Havajských ostrovů (Sandwichovy o.). Dopluli k Aljašce a dále přes Beringův průliv na východ. V zimě 1778 se vrátili na Havaj. Po nedorozumění s domorodci došlo k vyhrocenému střetu a ve snaze zajmout náčelníka byl James Cook zabit 14.února 1773.

James Cook se zasloužil mimo jiné o zkvalitnění osobní hygieny. V té době byl vůbec zázrak, když se někdo umyl 2x za měsíc. Začleněnín ovoce a zeleniny do lodního jídelníčku jako prevenci nemocí, hlavně kurdějí, viz sir James Lancaster. Tento objev byl učiněn nezávisle na praxi východoasijského námořnictva, které problém kurdějí a nedostatku vitamínu C vyřešilo již ve 14.století.

 

Texty: P.Patočka, P.Steinhardt, H.Prien

Korektura: Ali

Prameny: viz ZDROJE