Balthasar de Cordes

Balthasar de Cordes též Baltasar, Baltazar *1576 Antverpy - +leden 1601 Goa. Holandský kapitán a korzár.

Od mládí byl veden k námořnímu obchodu. Několikrát se plavil pod vedením svého bratrance viz Simon de Cordes. V roce 1588 se pod velením viz admirál Justinus van Nassau coby spojenci Angličanů podílel na odražení španělské invaze do Anglie viz lord Charles Howard, 1.hrabě z Nottinghamu (Howard Effingham).

Poté se zúčastnil korzárské plavby proti Španělům a Portugalcům. Vypracoval se na důstojníka.

Počátkem roku 1598 vstoupil do služeb vznikající Obchodní společnosti z Rotterdamu (předchůdce Holandské Spojené Východoindické společnosti VOC) rejdařů Pieter van der Hagena a Johan van der Vekena. Ti financovali jednu z prvních plaveb Holanďanů na dálný východ.

Na vlajkové galeoně DE HOOP byl rejdaři ustanoven velitelem výpravy pěti lodí viz admirál Jacob Mahu, u něho je celý seznam flotily.

Balthasar de Cordes byl ustanoven prvním důstojníkem na flujtě DE TROUWE kapitána viz Jurriaan van Boekhout. Ve flotile byl jeho starší bratranec Simon de Cordes jako viceadmirál.

Hlavním navigátorem celé flotily byl rejdaři ustanoven viz William Adams (Miura Anjin) na lodi DE HOOP.

Hlavním cílem výpravy byly Molucké ostrovy (dnes v Indonésii), kde měli prodat zboží a za získané peníze nakoupit koření. Náhradním cílem byla Čína nebo Japonsko. Protože bylo Holandsko ve válečném stavu se Španělskem a v tomto období i s Portugalskem, mohli napadat nepřátelské lodě a drancovat jejich kolonie.

Po vyplutí z Rotterdamu se flotila 27.6.1598 shromáždila u ostrova Texel v Severním moři.

V září při plavbě podél afrických břehů posádku sužovaly kurděje a jiné tropické nemoci. Zemřelo přes dvacet mužů včetně admirála Jacoba Mahu. Admirálem se stal Simon de Cordes, který přestoupil na galeonu DE HOOP.

Z Guinejského zálivu vypluli až v lednu 1599. Portugalci a Španěly přísně utajovaný Magalhãesův průliv nalezli až počátkem dubna 1599. Pro nepříznivé větry jej zdolávali další 4 měsíce, kdy lodě byly rozptýleny. Během plavby průlivem na následky kurdějí a vyčerpáním zemřelo přes 120 dalších námořníků, včetně nemocného kapitána Jurriaana van Boekhouta. Posádka DE TROUWE si zvolila za kapitána svého důstojníka Balthasara de Cordes.

Do Pacifiku dopluli až v listopadu 1599. Marně očekávali zbytek flotily na smluveném místě.

Počátkem roku 1600 napadli španělskou osadu Castro (dnes na jihu Chile). Poté přistáli na ostrově Chiloé, kde Holanďané zaútočili na osadu s pevností (tam obvykle Španělé měli pokladnici). S pomocí zotročených domorodců uvěznili španělské osadníky v kostele a otroky osvobodili. Pevnost jejich útok odrazila.

Kapitán de Cordes s muži se vzdálili a zkonsolidovali síly k novému útoku. Pevnost se jim podařilo celkem snadno dobýt. Španělské posily, které dorazily před útokem, však připravily past a Cordesovi muži utrpěli značné ztráty při útěku na loď. Poblíž Truxillo se Holanďanům podařilo uniknout španělské válečné lodi a zamířili na západ.

Není známo, kudy pluli přes Pacifik. V druhé polovině roku 1600 dopluli k Tidore, jednomu z Moluckých ostrovů koření. Ostrov byl pod portugalskou správou. Při potyčce byla pobita část posádky DE TROUWE. Přeživší zbytek, včetně kapitána Balthazara de Cordes, zemřeli v žaláři jako piráti v indické Goa v lednu 1601.

 

Texty: P.Patočka, H.Prien

Korektura: Ali

1. srpna 2016

Prameny: viz ZDROJE