Joseph Bavastro

Joseph Bavastro *10.května 1760 Janov - +březen 1833. Italský kapitán a korzár. Jeho matka utekla před porodem od manžela. Příjmení Bavastro měl po dědovi, který byl Španěl. Odmala pomáhal na lodi strýci Giovanni Battistu Parodimu. V dospělosti mu strýc svěřil stotunový škuner pro obchod ve Středozemním moři, tak se setkal s piráty.

Za francouzské revoluce pomáhal nezištně uprchlíkům. Roku 1800 se vyznamenal rozbitím blokády Janova během noci. S malými čluny a posádkou odsouzenců přepadli vlajkovou loď Britů, která řídila bombardování Janova. Boj trval asi hodinu.

Do francouzských služeb vstoupil v roce 1806 s úkolem potírat pirátství, zejména Britské. Používal sice malý čtyřdělový člun, ale rychlý a velmi obratný. Působil ve Středozemním moři a napadal anglické lodě a likvidoval námořní zločince. Bavastro se proslavil transportem vojsk do týlu anglických a rakouských sil v Jaderském moři. Je zajímavé, že vždy měl palebně slabší a mnohdy typově i starší lodě než poražení protivníci. Za své zásluhy byl několikrát vyznamenán a povýšen, osobně ho Napoleon Bonaparte označil za jediného vítězícího admirála.

Po uvěznění Napoleona na Elbě jej chtěl osvobodit, ale neuspěl. Pak se nějaký čas plavil u Jižní Ameriky. Okolo roku 1830 se vrátil do služeb Francie. Stal se velitelem přístavu v Alžíru. Roku 1832 mu král Filip udělil francouzské občanství. Následně Bavastro onemocněl a zemřel v sedmdesátitřech letech v Alžíru. Než vydechl naposled, řekl „Otevřete okna, chci vidět moře“.

 

Texty: P.Patočka, P.Steinhardt, H.Prien

Korektura: Ali

Prameny: viz ZDROJE