Herjulf Bårdsson

Herjulf Bårdsson též Herjólfr Bárðarson, Herjulv, Herjølf Bårtharson *940?? Drepstokki, Island - +1000?? Ikigait, Grónsko. Viking, sedlák a přítel Erika Rudého Thörvaldssona.

Byl synem Bård Herjólfssona. Oženil se s Thörgerdur (Þorgerðr) a měli syna Bjarni Herjulfssona.

Po návratu Erika Rudého Thörvaldssona z Grónska na Island v roce 984 navrhl Erik osídlit novou zemi, kterou pojmenoval Grœönland. Herlulf se připojil k další výpravě do Grónska, kdy na jaře roku 985 vyplulo dvacet pět lodí s posádkami pětiset mužů, žen a dětí. Naložené všemi druhy domácích zvířat, krmivem, osivem a všemi potřebnými nástroji. V Grónsku přistálo pouze čtrnáct lodí. Některé se vrátily, jiné se ztratily a některé se potopily. Po přistání osadníků v Eiríksfjörðr byly založeny dvě osady. Jižní osada Qaqortoq (též Julianehåb, tehdy Eystribyggð) ve zmíněném fjordu. A druhá osada Nuuk (též Godthåb, tehdy Vestribyggð) asi šest set km na sever. Erik byl jarlem.

Herjulf se svými lidmi založil farmu Herjulfsnes (Herjolfsnes), dnes lokalita známá jako Ikigait v Herjulfsfjörðr (Herjólfsfjörð) na západ od dnešního Narsarsuaq.

Jejich syn Bjarni byl kupcem v Norsku a rodiče pravidelně navštěvoval na Islandu. Po jejich odchodu do Grónska je plul navštívit, ale v bouři ztratil kurz a objevil Ameriku. Po nalezení Grónska a rodičů na jejich farmě u nich zůstal až do jejich odchodu na věčnost. Pak se vrátil do Norska.

 

Texty: P. Patočka, P. Steinhardt, H. Prien

Korektura: Ali

Prameny: viz ZDROJE