Peter Jansen Wessel Tordenskiold

Peter Jansen Wessel Tordenskiold známý jako Peter Tordenskiold, též Tordenskjold *28.10.1690 - +12.11.1720. Kapitán dánského královského námořnictva, dánský a norský národní hrdina a legenda.

Narodil se v norském Trondheimu jako desáté dítě.

Ve čtrnácti letech utekl z domu a vstoupil do služby v dánském královském námořnictvu na kadetní lodi. Jako důstojník od 7.7.1711 sloužil na fregatě POSTILLION pod velením Waldemara Løvendala. Později bylo Peterovi svěřeno velení čtyř dělové šalupy ØRMEN. S ní prováděl průzkum švédského pobřeží, protože od r.1700 probíhala „Velká severní válka“ se Švédskem. V červnu 1712 se stal krátce kapitánem fregaty LØVENDALS GALEJ a pak převelen do Baltského moře pod velením Ulrika Christiana Gyldenløve. Tady odvážně a úspěšně napadal všechny švédské lodě bez ohledu na jejich převahu a vždy se vyhnul svému zajetí.

29.9.1712 u Rujány se úspěšně podílel na zničení velké švédské flotily dopravních lodí, za což byl povýšen na kapitána 2.třídy. Naproti tomu Švédové na jeho hlavu vypsali odměnu a také samotnému dánskému námořnictvu byly Peterovy korzárské způsoby boje trnem v oku.

V listopadu 1714 byl Wessel u válečného soudu po nerozhodné námořní bitvě se Švédy. 26.7.1714 se totiž Wessel s fregatou LØVENDALS GALEJ pod holandskou vlajkou střetl s fregatou a zásobovací lodí DE OLBING GALEJ pod britskou vlajkou u Lindesnes. DE OLBING GALEJ byla postavená v Anglii pro Švédy, vybavená dvaceti osmi děly a byla na cestě do Göteborgu pod velením anglického kapitána Bactmanna. Poté, co se lodě k sobě přiblížily a Wessel zvedl dánskou vlajku, Bactmann zahájil palbu. Pro Wessela to byl těžký boj trvající celý den, večer se DE OLBING GALEJ podařilo odpoutat se z boje a Wessel jej pronásledoval. Další den souboj pokračoval. Odpoledne byly obě lodě těžce poškozené a Wesselovi již docházela munice. Poslal tedy kurýra s poděkováním za dobrý souboj a žádost o zapůjčení munice. To Angličan zamítl a pili sobě na zdraví a pak se rozloučili.

O tomto střetnutí se později dozvěděl dánský král Frederik IV. a chtěl vysvětlení. Wessel byl obviněn z vyzrazení vojenských tajemství a že Wessel podle krále neměl dost odvahy atd. Wessel se dobře hájil tím, že útočil na mnohem silnějšího nepřítele, než byl on sám. Soud shledal, že žaloba byla přemrštěná a kapitán Wessel byl zproštěn viny a 28.12.1714 povýšen na kapitána 1.třídy.

V roce 1715 se Wessel pod velením admirála Christian Carl Gabela vyznamenal v mnoha bojích u švédských břehů zničením mnoha válečných fregat i dopravních lodí.

V bitvě u Kolbergu 24.4.1715 Wessel zajal švédského velitele flotily kontraadmirála Carla Hanse Wachtmeistera na fregatě VITA ÖRN. Tuto fregatu měl Wessel později jako svou vlajkovou loď HVIDE ØRN. Později byl převelen do hlavní flotily pod velením Petera Rabena.

Počátkem roku 1716 se vrátil do Dánska, kde byl králem povýšen do šlechtického stavu a přijal jméno Tordenskiold.

Později švédský král Karel XII. napadl Norsko a oblehl pevnost Fredrikshald. Wessel však decimoval švédské zásobovací lodě a také zajal či zničil lodě zakotvené v Dynekilen fjordu. Zde Peter Tordenskiold na HVIDE ØRN, další fregatou a pěti menšími loděmi, svedl 8.7.1716 bitvu. S malým poškozením celkově zajal či zničil přes třicet švédských lodí. Švédský král se proto musel dalšího obléhání vzdát a z Norska odtáhl.

Za to byl Tordenskiold povýšen na staršího kapitána a velitele kattegatské flotily. To ještě více prohloubilo rivalitu se staršími důstojníky a admirálem Christianem Carlem Gabelem. Začátkem roku 1717 Peter Wessel dostal rozkaz zničit švédskou göteborgskou flotilu. Někteří věkem starší kapitáni v jeho flotile byli ke svému veliteli neloajální a odmítali rozkazy od mladého „cucáka“. Proto nedokázal splnit vše, co měl a za neúspěch byl svými rivaly předveden před válečný soud v roce 1718. Zde zasáhl admirál Ulrik Christian Gyldenløve a energicky obhájil Petera Tordenskiolda, že byla veškerá obvinění proti němu anulována.

V prosinci 1718 Tordenskiold informoval krále Fredericka IV. o úmrtí švédského krále Karla XII. Později byl Peter navržen na povýšení do hodnosti kotraadmirála. V r.1719 Tordenskiold dobyl švédskou pevnost Carlsten v Marstrandu. Nakonec se mu podařilo zajmout či zničit většinu göteborgské flotily 26.9.1719 a poté byl povýšen na kontraadmirála.

Na služební cestě do Hannoveru na zastávce v krčmě hrál hazardní hru s livoňským plukovníkem Jakob Axel Staël von Holstein ve švédských službách. Wessel jej nazval podvodníkem a falešným hráčem. Což ho urazilo a došlo k souboji na kordy. Tordenskiold v souboji podlehl a 12.11.1720 zemřel.

Byl pohřben v Holmen. V roce 1819 byly jeho ostatky uloženy do sarkofágu.

Byly mu postaveny sochy v Trondheimu, v Kodani, v Stavernu, v Oslo a v Haakonsvernu. V USA ve státě Minnesota byl jeden okres dánskými usedlíky pojmenován Tordenskiold v roce 1871. Je také připomínán obrázkem na zápalkách a na poštovních známkách. Město Holmstrand má v erbu jeho loď HVIDE ØRN.

Dánské královské námořnictvo a norské královské námořnictvo mají několik lodí s jeho jménem. V norském Bergenu se nachází námořní výcvikové středisko Tordenskiold (KNM Tordenskiold).

V dánském Frederikshavn se každoročně pořádá letní festival na počest Petera Tordenskiolda.

Mnohá dánská města mají ulice pojmenovány Tordenskioldsgade.

Bylo o něm natočeno a napsáno několik víceméně pravdivých i fiktivních filmů, divadelních her, písní a muzikálů.

Dodnes v celém Dánsku i Norsku Petera Jansena Wessela TordenskIold znají všechny děti.

 

Texty: P.Patočka, P.Steinhardt, H.Prien

Korektura: Ali

Prameny: viz ZDROJE