Mukai Shōgen Tadakatsu

Mukai Tadakatsu (向井忠勝) též Mukai Shōgen (向 井 将 監), Mukai Shōgen Tadakatsu *15.5.1582 - +14.10.1641. Japonský kapitán a admirál za šóguna Iejasu Tokugawy na počátku období Edo.

Byl synem námořníka a po ukončení vzdělání vstoupil do služeb lenního pána Iejasu Tokugawy (徳川家康) k námořnictvu jako nižší důstojník. Vypracoval se na kapitána.

Podílel se na dopravě posil a zásobování Tokugawových vojsk v bitvě u Sekigahary v říjnu 1600. Také decimoval flotily nepřátelských klanů v Ósacké zátoce (大阪湾).

Během následujících válek mezi klany, kdy Iejasu Tokugawa upevňoval svou pozici šóguna, se Mukai Tadakatsu vypracoval na admirála.

Od roku 1603 se počíná v Japonsku vláda Tokugawského šógunátu (ten končí v listopadu 1863 revolucí Meidži).

V roce 1604 admirál Mukai Tadakatsu dohlížel v přístavu Uraga (浦賀 dnes v prefektuře Kanagawa) na stavbu lodi evropského typu. Stavbou byli šógunem pověřeni viz William Adams a jeho muži. S mistry tesaři z města Itō (伊東市) postavili malou 80 tunovou galeonu pro průzkumné účely. Poté stavěli 120 tunovou galeonu, kterou dokončili v roce 1607 viz Dobyvatelé ze Španělska.

Tato 120 tunová galeona byla v roce 1610 zapůjčena více jak 300 španělským trosečníkům, včetně filipínského guvernéra Rodrigo de Vivero y Velasco pro cestu do Nového Španělska (dnes Mexiko), kteří galeonu pokřtili SAN BUENA VENTURA.

Admirál Mukai Tadakatsu spolupracoval s britskou obchodní stanicí Východdoindické společnosti v Hirado. V roce 1616 se zúčastnil jednání o invazi na Filipíny a míře zapojení japonských sil. K invazi však nedošlo.

Po roce 1625 byl admirálu Mukai Tadakatsu udělen titul hatamoto (旗本), což byl vyšší samuraj či přímý vazal s přednostním právem audience u šóguna.

Admirál Mukai Tadakatsu se dále věnoval správě flotil a výstavbě nového typu lodí na základě zkušeností se stavbou evropského typu lodí. Byly to v Japonsku nezvykle velké válečné džunky nového typu atakamaru či takemaru (安宅丸). První byla stavěna v letech 1632-34.

V přístavu Uraga admirál Mukai Tadakatsu krom svých povinností dohlížel na zahraniční obchod se Španěly s patentem Shuinsen (朱印船, Rudá pečeť, Red seal). Tento patent zajišťoval obchodníkům některé výhody, např. ochranu šóguna. Těchto patentů pro obchodníky se zahraničím bylo vydáno přes 350.

Admirál Mukai Tadakatsu sloužil svému šógunovi do vysokého věku, zemřel 14.10.1641. Byl pohřben se všemi samurajskými poctami 16.11.1641.

Admirál Mukai Tadakatsu je připomínán kromě muzeí v románu od Keiichiro Takashi (隆慶一郎) „K neznámému moři“ („『見知らぬ海へ』“) vydaném v roce 1990 pod číslem ISBN 4-06-185774-6.

 

Texty: P.Patočka, P.Steinhardt, H.Prien

Korektura: Ali

17. února 2017

Prameny: viz ZDROJE