Francisco Martín Pinzón

Francisco Martín Pinzón *1445? Palos de la Frontera - +červen 1502. Španělský námořník, navigátor, spoluobjevitel a kapitán.

Byl synem otce Martína a matky Mayor Pinzónů z významné a bohaté námořní rodiny. Měl staršího a mladšího bratra, také námořníky, oběma pomáhal v jejich úspěšných námořních kariérách.

Od dětství se plavil jako plavčík, vypracoval se na navigátora obchodních lodí své rodiny. Později byl znám pro svou odvahu a námořní zkušenosti prokázané během bojů Katalánska a Aragonie s Portugalskem.

V květnu 1492 Francisco s bratry dostal od královského dvora příkaz plně spolupracovat s Kryštofem Kolumbem a připravit s ním cestu na západ. Sám Kryštof Kolumbus si velmi chválil pomoc bratrů Pinzónů. 3.8.1492 vypluli s Kryštofem Kolumbem z Palos de la Frontera na jeho první cestu. Vlajková karaka LA SANTA MARÍA byla pod velením Kryštofa Kolumba, Francisco sloužil jako 1.důstojník kapitána Martín Alonso Pinzóna karavely LA PINTA. Spolu s nimi plul i nejmladší bratr Vicente Yáñez Pinzón jako kapitán na lodi LA NIÑA.

Na Kanárských ostrovech doplnili zásoby. Po dalších pěti týdnech plavby námořník, viz Rodriguez de Triana, ze stěžně LA PINTA zpozoroval 12.10.1492 ve dvě v noci zemi. Dopluli k dnešním Bahamám a ostrov, u kterého přistáli, Kolumbus nazval San Salvador. Dnes na tomto místě přistání stojí velký kamenný kříž a původní Kolumbův dřevěný kříž je uložen v místním kostele.

Došlo ke sporům mezi kapitánem Martín Alfonso Pinzónem a Kryštofem Kolumbem a 21.11. se LA PINTA oddělila od flotily kvůli vlastním průzkumům. S bratrem objevili a prozkoumali dosud neznámý ostrov, dnešní Portorico. 6.1.1493 se připojili opět ke Kolumbovi na LA NIÑA a na cestě do Španělska u Azorských ostrovů je bouře rozdělila. Poté přistáli ve španělském Bayona. Odtud se vrátili do Palos de la Frontera 15.3.1493.

Francisco Martín se svým mladším bratrem Vicente Yáñezem podnikli ve službě koruně cesty k dobytí Itálie a v listopadu 1493 Alžíru. V roce 1496 zásoboval španělská vojska bojující o Neapol.

V roce 1498 se Francisco jako kapitán zúčastnil třetí Kolumbovy cesty do Nového světa. V roce 1499 Francisco se svým bratrem Vicentem na čtyřech lodích a s mnoha rodinnými příslušníky v posádce provedli samostatný průzkum Brazílie a Amazonky. Zábor Brazílie pro špandělskou kourunu nemohli provést, neboť již patřila Portugalcům podle Tordesillaské smlouvy z roku 1494, viz Duarte Pacheco Pereira.

Dále prozkoumali více jak 3000 km pobřeží Jižní Ameriky od La Plata až ke Kolumbem již objevénému ústí Orinoca, Venezuele a ostrovu Tobago. Při průzkumech zajali a unesli 30 amazonských Indiánů a náklad brazilského dřeva. Na cestě k Hispaniole jim bouře zničila dvě lodě. Po mezipřistání se 30.9.1500 vrátili do Španělska.

Francisco se také podílel na přípravách a zúčastnil se čtvrté Kolumbovy cesty. Po vyplutí z Cádizu 11.5.1502 se čtyřmi loděmi na Kapverdách doplnili zásoby. Po vyplutí Francisco Martín Pinzón však v bouři utonul s celou posádkou i lodí v červnu 1502.

V rodném domě je dnes muzeum bratrů Pinzónů a bratři jsou také na slavném obraze s Kryštofem Kolumbem „Primer desembarco de Cristóbal Colón en América“ od Dióscoro Teófilo Puebla Tolína z roku 1862.

 

Texty: P.Patočka, P.Steinhardt, H.Prien

Korektura: Ali

Aktualizováno: 18. května 2015

Prameny: viz ZDROJE