Don Sancho Lopez Pardo Osorio

Señor de la Casa de Donlebún

Don Sancho Lopez Pardo Osorio Señor de la Casa de Donlebún též Sancho Pardo Osorio, Sancho Pardo de Donlebún *1537 Castropol, Asturias - +říjen 1607. Španělský kapitán a admirál.

V 16 letech odešel sloužit do italské flotily Středozemního moře proti osmanskému loďstvu.

V roce 1560 se Osorio jako jeden z kapitánů flotily křesťanské aliance zúčastnil válečné výpravy k dobytí Tripolisu (v dnešním Tunisku) a bitvy u Djerby. Viz Giovanni Andrea Doria.

V roce 1567 se Pardo vrátil do Španělska.

Oženil se s donou Juana Manrique de Estrada y Valdés Moscoso.

V roce 1587 jej velkoadmirál Álvaro de Bazán začlenil do sestavy Felicissima Armada (Neporazitelné loďstvo, Invencible Armada, Grand Armada).

V červenci 1588 vyplula z Lisabonu a z La Coruña spojená portugalsko-španělská Felicissima Armada. Viz Juan Martínez de Recalde.

Cílem invaze v Anglii bylo zajmout královskou rodinu, vysoké státní úředníky a změnit politický systém.

Po prohrané bitvě u Gravelines bezpečně proplul bouřemi kolem Skotska a Irska a vrátil se do Španělska.

V roce 1594 byl pověřen z Kuby dovézt velké množství zlata a stříbra do Španělska. Zlaté galeony však zastihla bouře a značně je poškodila. Proto se admirál Sancho Pardo Osorio rozhodl zakotvit v San Juan na Puerto Rico (dnes Portoriko) a vyslal kurýra do Španělska s žádostí o eskortu. Zlato zatím přeložil do pevnosti.

13.11.1595 do přístavu připlula flotila pěti galeon admirálů viz Gonzalo Méndez de Canço y Donlebún a don Pedro Tello de Guzmán.

22.11.1595 připlula flotila anglických pirátů sira Francise Drakea. Don Sancho Pardo Osorio s admirály přesilu pirátů velmi úspěšně odrazili.

Později admirál Sancho Pardo Osorio s doprovodem bezpečně dovezl zlaté galeony do Sevilly. Poté odešel na odpočinek, kde se dožil vysokého věku.

 

Texty: P.Patočka, P.Steinhardt, H.Prien

Korektura: Ali

Prameny: viz ZDROJE