Dirck Gerritszoon Pomp

Dirck Gerritszoon Pomp známý jako Dirck China či Dirck Gerritsz China *1544 Enkhuizen - +1608. Holandský obchodník, kapitán, který jako první Holanďan dosáhl Číny a Japonska.

V roce 1555 byl poslán do Portugalska, kde se učil námořnímu obchodu a jazykům. Byl vychován svými dvěma tetami žijícími v Lisabonu. Poté vstoupil do portugalského námořnictva a vypracoval se na dělostřelce. Později se uplatnil jako kapitán a obchodník v indickém Goa. Jako první Holanďan vůbec dosáhl Číny a Japonska. Cesty sem ještě několikrát zopakoval.

V dubnu 1590 se vrátil do Holandska. Kvůli svým zkušenostem byl středem zájmu nejen obchodníků a spisovatelů. Stal se tak živoucí legendou a respektovaným námořníkem.

Rejdaři Pieter van der Hagen a Johan van der Veken z Obchodní společnosti z Rotterdamu (předchůdce Holandské Spojené Východoindické společnosti VOC) počátkem roku 1598 udělali vše možné, aby Dircka Chinu získali do své flotily. Ti financovali jednu z prvních plaveb Holanďanů na dálný východ.

Dirck Gerritsz China neochotně souhlasil, protože měl být jen námořníkem na galeoně DE LIEFDE viceadmirála viz Simon de Cordes, u něho je celý seznam flotily. Velitelem výpravy byl rejdaři ustanoven na galeoně DE HOOP viz admirál Jacob Mahu. Hlavním navigátorem celé flotily byl rejdaři ustanoven viz William Adams (Miura Anjin) na lodi DE HOOP.

Hlavním cílem výpravy byly Molucké ostrovy, kde měli prodat zboží a za získané peníze nakoupit koření. Náhradním cílem byla Čína nebo Japonsko. Protože bylo Holandsko ve válečném stavu se Španělskem a v tomto období i s Portugalskem, mohli napadat nepřátelské lodě a drancovat jejich kolonie.

Po vyplutí z Rotterdamu se flotila 27.6.1598 shromáždila u ostrova Texel v Severním moři.

V září při plavbě podél afrických břehů posádku sužovaly kurděje a jiné tropické nemoci. Zemřelo přes dvacet mužů, včetně admirála Jacoba Mahu. Admirálem se stal Simon de Cordes, který přestoupil na galeonu DE HOOP. Viceadmirálem se stal viz Gerrit van Beuningen, který převzal velení na galeoně DE LIEFDE. Velení HET GELOOF převzal viz Sebald de Weert a Dirck Gerritszoon Pomp pro svou zkušenost převzal velení DE BLIJDE BOODSCHAP.

Z Guinejského zálivu vypluli až v lednu 1599. Portugalci a Španěly přísně utajovaný Magalhãesův průliv nalezli až počátkem dubna 1599. Pro nepříznivé větry jej zdolávali další 4 měsíce, kdy lodě byly rozptýleny. Během plavby průlivem na následky kurdějí a vyčerpáním zemřelo přes 120 dalších námořníků.

V ústí do Pacifiku šalupu DE BLIJDE BOODSCHAP stihla prudká bouře a kapitán Dirck China tak tak proplul. Bouře trvající několik týdnů však šalupu zahnala daleko na jih do Drakeova průlivu. Koncem října se jim podařilo vrátit na kurz. Posádka byla tak vyčerpaná, že se kapitán Dirck China rozhodl je zachránit přistáním ve Valparaiso. Po přistání v listopadu byla posádka Španěly uvězněna. Dirck China byl totiž také mezi Španěly známou a respektovanou žijící legendou, to přispělo k lepším podmínkám věznění pro něj a jeho muže. Šalupa DE BLIJDE BOODSCHAP byla zkonfiskována.

Za pět let byli osvobozeni v rámci vzájemné výměny zajatců. Dirck Gerritszoon Pomp se po návratu do Holandska vrátil k práci pro VOC. Při plavbě na dálný východ roku 1608 se v bouři v Indickém oceánu jeho loď potopila i s kapitánem Dirck Gerritszoonem Pompem.

V dnešním Nizozemí je v jeho rodném městě v Enkhuizenu pojmenováno náměstí „Dirck Chinaplein“.

 

Texty: P.Patočka, H.Prien

Korektura: Ali

1. srpna 2016

Prameny: viz ZDROJE