Don Antonio Hurtado de Mendoza
vévoda z Lermy

Don Antonio Hurtado de Mendoza vévoda z Lermy též António Hurtado de Mendoza *1530? – +1588-89?. Španělský šlechtic, voják, námořní kapitán a admirál.

Měl syna Antonia Hurtado de Mendoza, který byl významným spisovatelem a divadelním dramatikem.

Antonio Hurtado de Mendoza sloužil jako voják, později přešel k námořnictvu.

V roce 1587 jej velkoadmirál Álvaro de Bazán začlenil do Felicissima Armada (Neporazitelné loďstvo, Invencible Armada, Grand Armada). 9.2.1588 však Álvaro de Bazán zemřel a byl nahrazen Alonsem Pérezem de Guzmánem vévodou Medina-Sidonia.

Don Antonio Hurtado de Mendoza byl ustanoven admirálem deváté eskadry obslužných lodí typu patache a zabra na své vlajkové lodi karaka NUESTRA SEÑORA DEL PILAR DE ZARAGOZA ve Felicissima Armada. Viz lord Charles Howard, 1.hrabě z Nottinghamu (Howard Effingham).

Cílem invaze v Anglii bylo zajmout královskou rodinu, vysoké státní úředníky a změnit politický systém.

V červenci 1588 vyplula z Lisabonu a z La Coruña spojená portugalsko-španělská Felicissima Armada, viz Sir John Hawkins.

V noci 7.8.1588 u Calais na Armadu zaútočilo několik branderů a podařilo se jim potopit pět lodí a tím rozbít formaci Španělů. Jednotlivé španělské lodě už byly snadnou kořistí pro flotily Frobishera a Nassaua. Během bojů byla jeho loď poškozena a don Antonio Hurtado de Mendoza byl těžce zraněn. Dnes je tato bitva známá jako bitva u Gravelines.

Don Antonio Hurtado de Mendoza po návratu v listopadu 1588 do španělského Lareda na následky zranění zemřel.

 

Texty: P.Patočka, P.Steinhardt, H.Prien

Korektura: Ali

15. června 2015

Prameny: viz ZDROJE