Diego Hurtado de Mendoza

Diego Hurtado de Mendoza též Diego Hurtado *po roce 1480 - +1532??. Španělský kapitán a průzkumík tichomořského pobřeří Ameriky.

Byl bratrancem Hernána Cortése.

Námořníkem byl od mládí. Zpočátku sloužil na lodích zásobujících nové kolonie, zejména Kubu. Později, již jako kapitán, byl začleněn pod velení admirála viz Antón de Alaminos. Ten s 11 loděmi pod vedením Hernána Cortése odplul v roce 1519 proti vůli guvernéra Kuby na Yucatán. Viz Hernán Cortés.

Hernán Cortés po dobytí Mexika vyslal v roce 1532 výpravu dvou lodí na sever, objevit severozápadní cestu zvanou Aniana z Pacifiku do Atlantiku. Velitelem výpravy byl Diego Hurtado de Mendoza na vlajkové lodi SAN MARCOS. Na druhé lodi SAN MIGUEL byl kapitánem viz Juan de Mazuela.

Výprava vyplula z Tehuantepecu (dnes Santo Domingo Tehuantepec). Během této výpravy objevil a pojmenoval západní břehy Mexika dnešních oblastí Colina, Guerrero, Jalisco, Michoacan a Nayarit. Objevil také ostrovy Marie (Islas Marias) sestávající se z Maria Madre, Maria Magdalena a Maria Cleofas. Po průzkumu ostrovů bylo potřeba doplnit zásoby a vodu. Vpluli do přírodních kanálů v Matachénu (Nayarit), kde jim španělský conquistador a správce oblasti Nuño Beltrán de Guzmán odmítl doplnit zásoby. Byli nuceni se zásobit jinde. Později vypluli a v bouři byly lodě rozděleny. Diego Hurtado de Mendoza po bouři pokračoval dále na sever. Od té doby jeho ani loď s posádkou již nikdo nespatřil.

 

Texty: P.Patočka, P.Steinhardt, H.Prien

Korektura: Ali

15. června 2015

Prameny: viz ZDROJE