Bjarni Herjulfsson

Bjarni Herjulfsson také Bjarne Herjólfrsson, Herjulvsson, Herjølvsson *962 Drepstokki, Island - +1020?? Norsko.

Viking, kupec, kapitán a objevitel.

Byl synem Herjulfa Bårdssona a matky Thörgerdur (Þorgerðr). V dospělosti se stal kupcem v Norsku a rodiče pravidelně navštěvoval na Islandu. I v roce 985 plul na Island navštívit rodiče, ale dozvěděl se, že odešli s Erikem Rudým Thörvaldssonem do Grónska.

Doplnil posádku, zásoby a vyrazil na západ, i když měl pouze mlhavé tušení, kde Grónsko je. V bouři ztratil kurz a po několika dnech přistál u břehů amerického kontinentu, který byl hornatý a zalesněný. Přistáli a prozkoumali území. Pak doplnili zásoby a odpluli. Po nalezení Grónska a rodičů u nich zůstal a oženil se s Garnisse. V dalších letech těžil dřevo a prodával. Roku 990 se jim narodil syn Anssonno.

V roce 993 byl Bjarni vyhledán Leifem Erikssonem, který nedávno přilul z objeveného Vinlandu (Newfoundland). Domluvili se na nové výpravě do Vinlandu. Leif odkoupil jeho loď, najali třicet pět mužů a vypluli. Přistáli u pusté a skalnaté země, jíž nazvali Helluland (Baffinův ostrov). Poté pokračovali dále na jih a přistáli na zalesněném pobřeží, které pojmenovali Markland (sever Labradoru). Nakonec dopluli na místo, kde Leif poprvé na Vinlandu (L'Anse aux Meadows) nouzově přistál. Založili osadu Leifsbúðir. Po průzkumu se vrátili s nákladem dřeva do Grónska.

V roce 1003 byl jeho syn zabit neznámým vrahem. Krátce na to si vzala život i Garnissa.

Bjarne zůstal v Grónsku, dokud jeho rodiče žili. Pak se vrátil do Norska.

 

Texty: P.Patočka, P.Steinhardt, H.Prien

Korektura: Ali

Prameny: viz ZDROJE